Jak wygląda zgłoszenie wypadku przy pracy do zus przez pracodawcę?

Odszkodowania powypadkowe forum dla poszkodowanych Wypadki przy pracy Jak wygląda zgłoszenie wypadku przy pracy do zus przez pracodawcę?

Tagi: 

Ten temat zawiera 10 odpowiedzi, ma 6 głosów i był aktualizowany ostatnio przez Avatar  K4czeniedz 5 lat, 2 miesiące temu.

Wyświetla 1 wpisów z $
 • Autor
  Wpisy
 • Avatar
  juh
  Uczestnik

  Witam!

  Czy ktoś ma swoją firmę? Może mi powiedzieć jak przebiega zgłoszenie wypadku przy pracy do zus przez pracodawcę? Mialem wypadek przy pracy i bylem 21 dni na zwolnieniu. Protokół został spisany. Zaswiadczenie o stanie zdrowia dostarczylem pracodawcy. Karte wypadku tez ma moj szef. Czy to ja powinienem isc do ZUS-u i starac sie o to odszkodowanie czy to nalezy do obowiazkow pracodawcy ? Czy jest jakis termin skladania wniosku o odszkodowanie ?

  Avatar
  migdys
  Uczestnik

  O ile mi dobrze wiadomo to nalezy to do pracodawcy. Pan czeka na info kiedy bedzie komisja

  Avatar
  opoka
  Uczestnik

  Pracodawca przesyla dokumentację powypadkową, w której stwierdzo,że zdarzenie to jest wypadkiem przy pracy oraz dokumentację lekarską do ZUS-u

  Avatar
  karolek
  Uczestnik

  Poszkodowany pracownik musi napisac wniosek o wyplate jednorazowego odszkodowania i razem z tym wnioskiem dostarczyc wypełniony przez lekarza druk N9 do pracodawcy. Bez wniosku pracodawwca nie wyśle dokumentow do ZUS-u o wyplate jednorazowego odszkodowania.

  Avatar
  juh
  Uczestnik

  Bardzo dziekuję za wszystkie informacje oraz pomoc. Pozdrawiam

  Avatar
  ENDrju
  Uczestnik

  Standardowo wszystkim zajmuje się pracodawca. Tylko pamiętaj żeby zawsze dokładnie sobie przeczytać protokół powypadkowy czy faktycznie jest napisane tak jak było. Nie musisz się zgadzać czy też bez wyjścia podpisywać tego dokumentu. Coś ci nie pasuje to nie podpisujesz i niech na nowo to weryfikują.

  Avatar
  K4czeniedz
  Uczestnik

  Oo jak dobrze że tu trafiłem. Panie endrju może pan by to ogarnął bo jest pomieszana i pogmatwana moja sprawa. Pracuję w firmie konserwującej maszyny rolnicze. Dojeżdżamy do klientów, najczęściej na gospodarstwa rolne. I teraz tak….

  W zeszłym miesiącu byłem naprawiać maszynę u jednego z klientów. Potrzebowałem jeszcze jeden podnośnik którego nie miałem i ten klient miał taki specjalny ale trzeba było po drabinie wejść na 1 piętro do szopy i go znieść. Oczywiście wszedłem, ale jak tylko zacząłem schodzić to drewniany szczebel w drabinie pękł no i poleciałem. W dodatku podnośnik spadł mi na nogę i w sumie to on narobił najwięcej szkód, bo miałem rozciętą nogę nad kolanem. Pojawia się pytanie, sprawa jest zgłoszona do ZUSu, mam 6 szwów założonych ale mogę normalnie chodzić i pracować, ale profilaktycznie dostałem tydzień zwolnienia. Czy mogę również dostać odszkodowanie z krusu lub ubezpieczenia rolnika? Czy po prostu te ubezpieczenia się wykluczają?

  Avatar
  ENDrju
  Uczestnik

  Jak dla mnie to sprawa jest prosta. Inaczej działa ubezpieczenie dobrowolne jak nnw a inaczej ubezpieczenie OC. Przede wszystkim w pierwszej kolejności musi pan dostać odszkodowanie z ZUSu ze swojego zakładu pracy. Dopiero wtedy otwiera się okno żeby uzyskać odszkodowanie uzupełniające. Trzeba sobie uświadomić że pieniądze wypłacane na zasadzie odpowiedzialności cywilnej muszą zrekompensować wszystkie poniesione szkody. Co ważne nie mogą przyczynić się do wzbogacenia poszkodowanego. Jeżeli wypłacone odszkodowanie z zus nie będzie w stanie zrekompensować szkód osobowych i materialnych, to wtedy może pan wystąpić do ubezpieczyciela tego rolnika. I ważne że ubezpieczyciela w którym rolnik posiadał polisę OC, a nie do KRUSU.

  Avatar
  K4czeniedz
  Uczestnik

  Dostałem z zusu 1400 zł, od PZU grupowego 640 zł jeśli dobrze pamiętam. To mogę dalej jeszcze napisać do ubezpieczyciela tego rolnika? Szczerze to na leki czy dojazdy do przychodni to mi wystarczyło wszystko i jeszcze zostało. O tyle minus że nie pracowałem ten tydzień i chyba ominie mnie premia więc na jedno wyjdzie. A jeśli bym chciał to odszkodowanie z oc rolnika to co muszę im wysłać? Z leczenia papiery na pewno, ale jakieś pismo od tego rolnika czy coś? Bo on to widział całe zdarzenie i dzwonił po karetkę.

  Avatar
  ENDrju
  Uczestnik

  Jeśli odszkodowanie wystarczyło na wydatki to na następne odszkodowanie nie masz oc liczyć. Możesz jedynie co to wnosić o wypłatę zadośćuczynienia. Za te szwy to ja wiem… może z 800 zł byś dostał. Ciężko powiedzieć bo nie znam dokładnie Twojej sprawy. Możesz jak najbardziej napisać do nich, załącz te dokumenty z leczenia i dokładnie napisz jak się czułeś po wypadku, że nie dostaniesz premii, mocno cię bolało itp. Bo wiesz zadośćuczynienie to nie jest to samo co odszkodowanie.

  Avatar
  K4czeniedz
  Uczestnik

  OK, to już wszystko wiem. Najpierw muszę znaleźć trochę czasu żeby to przygotować wszystko. Chociaż te 800 jak pisałeś to już by było super. Przynajmniej ta utracona premia by się zwróciła.

Wyświetla 1 wpisów z $

Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.