Przedawnienie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu z PZU

Odszkodowania powypadkowe forum dla poszkodowanych Odszkodowania PZU Przedawnienie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu z PZU

Tagi: 

Ten temat zawiera 5 odpowiedzi, ma 5 głosów i był aktualizowany ostatnio przez Avatar  ENDrju 5 lat, 7 miesiące temu.

Wyświetla 1 wpisów z $
 • Autor
  Wpisy
 • Avatar
  gagatek
  Uczestnik

  Witam

  Mam pytanie o przedawnienie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. W 2010 roku miałem wypadek w pracy. w wyniku tego miałem operacje na kregoslup. komisja zakładowa nie zakwalifikowała zdarzenia jako wypadek w pracy. wysłałem wiec pozew do Sadu Pracy o uznanie wypadku przy pracy. udalo sie bo moja sprawa zostala zakwalifikowana jako wypadek przy pracy. sporządzono protokół powypadkowy po interwencji Inspekcji Pracy. po otrzymaniu pełnej dokumentacji złożyłem ją do PZU. PZU odpisało, że roszczenie się przedawniło. czy moge cos zrobić ?

  Avatar
  kacpi
  Uczestnik

  Należy odróżnić likwidację szkody z ubezpieczenia wypadkowego z tytuły wypadku przy pracy domagając się jednorazowego odszkodowania z ZUS za trwały uszczerbek na zdrowiu, a likwidację szkody z ubezpieczeń dobrowolnych NNW. W pierwszym przypadku roszczenie nie uległo przedawnieniu, gdyż jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych ma charakter świadczenia z ubezpieczenia społecznego i nie podlega przedawnieniu. Natomiast w drugim przypadku mogło faktycznie wystąpić przedawnienie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu.

  Avatar
  oresko
  Uczestnik

  Oprócz jendnorazowego odszkodowania z ZUS można domagać się uzupełniającego odszkodowania i zadośćuczynienia od pracodawcy na zasadzie winy lub na zasadzie ryzyka.

  Avatar
  ENDrju
  Uczestnik

  W sumie temat wyczerpująco wyjaśnił “kacpi”. Odszkodowanie od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i PZU to dwa różne świadczenia i zrobiłeś błąd że od razu nie zgłosiłeś się do PZU. Nie wiem czy czasem nie mógłbyś się odwołać i w uzasadnieniu wpisać, że miałeś mnostwo problemów na głowie i sądziłeś że musisz mieć dokumenty odpowiednie żeby ci wypłacili odszkodowanie. Nic nie zaszkodzi napisać takie odwołanie, nie masz nic do stracenia a może akurat ci przydzielą to odszkodowanie

  Avatar
  ROPUszka
  Uczestnik

  Dzień dobry.

  Czyli jak dobrze rozumiem to mogę ubiegać się o odszkodowanie od ZUSU, PZU i jeszcze od pracodawcy? Chciałabym prosić o poradę, bo miałam dosyć poważny wypadek przy pracy jak wykładałam towar w magazynie. Paleciak załadowany do granic możliwości przejechał mi po stopie. Miałam złamane 4 kości i do dzisiaj muszę chodzić w specjalnej protezie. Dostałam odszkodowanie od ZUSU i PZU, ale jak to jest z tym odszkodowaniem od pracodawcy? Jakie dokumenty musiałabym złożyć żeby coś dostać?

  Avatar
  ENDrju
  Uczestnik

  To odszkodowanie czy też inne świadczenia od pracodawcy to wcale nie taka łatwa sprawa do wywalczenia. Zazwyczaj wszystko i tak kończy się w sądzie. Twój pracodawca będzie musiał ci wypłaci odszkodowanie jeśli to on przyczynił się do wypadku. Naturalnie nie on osobiście, ale przez zaniedbania ze swojej strony gdyż to on odpowiada za bezpieczeństwo pracy.

Wyświetla 1 wpisów z $

Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.