Odszkodowania powypadkowe forum dla poszkodowanych › Wypadki przy pracy › Proszę o wytłumaczenie różnic jakie zawiera protokół powypadkowy
Tagi: Praca
Ten temat zawiera 8 odpowiedzi, ma 5 głosów i był aktualizowany ostatnio przez Ekspert Helpfind.pl 6 lat, 8 miesiące temu.
-
AutorWpisy
-
3 maja 2018 dnia 04:58
electicUczestnikWiem czym jest protokół powypadkowy, ale proszę mi wytłumaczyć różnice w tym dokumencie. Chodzi mi o wszelkie odszkodowania za leki, rehabilitacje itp. Jak to jest, jeśli w protokole stwierdza się,że wypadek jest wypadkiem w pracy ,ale z winy poszkodowanego pracownika a jak to jest jeśli w protokole stwierdza się, że wypadek jest wypadkiem w pracy , ale stwierdzono nieprzestrzeganie przez pracodawcę następujących przepisów prawa pracy… Czy pracodawca może mnie odwiedzać w szpitalu i pytać o mój stan zdrowia KOGOKOLWIEK ?
22 maja 2018 dnia 03:46
karolekUczestnikWszystko zależy od dokładnych ustaleń które zawiera protokół powypadkowy. O jaką winę chodzi czy o winę umyślną oraz czy owa wina umyślna kwalifikowana była wyłączną przyczyną spowodowania wypadku przy pracy. Jednorazowe odszkodowanie przysługuje w wysokości 20 % przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Jednorazowe odszkodowanie z ZUS za stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu nie należy się jedynie wówczas gdy wyłączną przyczyną wypadku przy pracy było udowodnione przez zakład pracy naruszenie przez pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Jeśli w protokole powypadkowym stwierdzono nieprzestrzeganie przez pracodawcę przepisów BHP to można dochodzić uzupełniającego odszkodowania i zadośćuczynienia od pracodawcy lub odpowiednio od jego ubezpieczyciela z polisy OC. Pracodawca może pytać o stan zdrowia pracownika 🙂
23 maja 2018 dnia 16:24
electicUczestnikZdarzenie, któremu uległam jest zdarzeniem nagłym, spowodowanym przyczyną zewnętrzną powodującą uraz i powstałą w związku z pracą. Czy przed konsultacją ze specjalistą w protokole można stwierdzić przy wypadku ciężkim, że powoduje on czasową niezdolność do pracy?
23 maja 2018 dnia 17:49
milkaUczestnikTak w protokole powypadkowym zaznacza się rodzaj wypadku oraz czy spowdował czasową niezdolność do pracy lub jest wypadkiem ciężkim czy też śmiertelnym. Najpierw zaznacza sie jednak czy jest to wypdek indywidualny czy zbiorowy, a następnie czy jest to wypadek powodujący czasową niezdolność do pracy, czy ciężki lub śmiertelny.
27 maja 2018 dnia 11:35
electicUczestnikja mam zaznaczone „ciężki, indywidualny, powodujący czasową niezdolność do pracy”.
27 maja 2018 dnia 18:55
opokaUczestnikto jest źle zaznaczone… albo jest wypadek cięzki albo indywidualny powodujący czasową niezdolnośc do pracy.
27 maja 2018 dnia 19:25
electicUczestnikCo to dla mnie oznacza ?
27 maja 2018 dnia 19:54
opokaUczestnikNic bo w ustaleniu odszkodowania z ZUS nie ma znaczenia czy będzie to wypadek cięzki czy indywidualny powodujący czasową niezdolnośc do pracy. liczy się procentowy uszczerbek na zdrowiu.
27 maja 2018 dnia 19:57
Ekspert Helpfind.plUczestnikelectic, wspomniane przez Ciebie różnice wynikają z tego, kto tak na prawdę jest odpowiedzialny za wypadek. Nie ma to znaczenia dla odszkodowania z ZUS. Wpływa jednak na odszkodowanie, o które możesz starać się od pracodawcy. Jeżeli wypadek przydarzył się z Twojej winy – nie możesz uzyskać dodatkowego odszkodowania. W przypadku, gdy za wypadek odpowiedzialny był pracodawca, bo np.: nie zapewnił właściwych warunków pracy, to możesz uzyskać odszkodowanie od jego ubezpieczyciela.
Twój pracodawca oczywiście może Cię odwiedzić w szpitalu. Ze względu na tajemnicę lekarską nikt jednak nie może udzielić mu żadnych informacji. Dokumentację ważną dla odszkodowania musisz dostarczyć osobiście. -
AutorWpisy
Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.