Proszę o wytłumaczenie różnic jakie zawiera protokół powypadkowy

Odszkodowania powypadkowe forum dla poszkodowanych Wypadki przy pracy Proszę o wytłumaczenie różnic jakie zawiera protokół powypadkowy

Tagi: 

Ten temat zawiera 8 odpowiedzi, ma 5 głosów i był aktualizowany ostatnio przez Avatar  Ekspert Helpfind.pl 6 lat, 1 miesiąc temu.

Wyświetla 1 wpisów z $
 • Autor
  Wpisy
 • Avatar
  electic
  Uczestnik

  Wiem czym jest protokół powypadkowy, ale proszę mi wytłumaczyć różnice w tym dokumencie. Chodzi mi o wszelkie odszkodowania za leki, rehabilitacje itp. Jak to jest, jeśli w protokole stwierdza się,że wypadek jest wypadkiem w pracy ,ale z winy poszkodowanego pracownika a jak to jest jeśli w protokole stwierdza się, że wypadek jest wypadkiem w pracy , ale stwierdzono nieprzestrzeganie przez pracodawcę następujących przepisów prawa pracy… Czy pracodawca może mnie odwiedzać w szpitalu i pytać o mój stan zdrowia KOGOKOLWIEK ?

  Avatar
  karolek
  Uczestnik

  Wszystko zależy od dokładnych ustaleń które zawiera protokół powypadkowy. O jaką winę chodzi czy o winę umyślną oraz czy owa wina umyślna kwalifikowana była wyłączną przyczyną spowodowania wypadku przy pracy. Jednorazowe odszkodowanie przysługuje w wysokości 20 % przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Jednorazowe odszkodowanie z ZUS za stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu nie należy się jedynie wówczas gdy wyłączną przyczyną wypadku przy pracy było udowodnione przez zakład pracy naruszenie przez pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Jeśli w protokole powypadkowym stwierdzono nieprzestrzeganie przez pracodawcę przepisów BHP to można dochodzić uzupełniającego odszkodowania i zadośćuczynienia od pracodawcy lub odpowiednio od jego ubezpieczyciela z polisy OC. Pracodawca może pytać o stan zdrowia pracownika 🙂

  Avatar
  electic
  Uczestnik

  Zdarzenie, któremu uległam jest zdarzeniem nagłym, spowodowanym przyczyną zewnętrzną powodującą uraz i powstałą w związku z pracą. Czy przed konsultacją ze specjalistą w protokole można stwierdzić przy wypadku ciężkim, że powoduje on czasową niezdolność do pracy?

  Avatar
  milka
  Uczestnik

  Tak w protokole powypadkowym zaznacza się rodzaj wypadku oraz czy spowdował czasową niezdolność do pracy lub jest wypadkiem ciężkim czy też śmiertelnym. Najpierw zaznacza sie jednak czy jest to wypdek indywidualny czy zbiorowy, a następnie czy jest to wypadek powodujący czasową niezdolność do pracy, czy ciężki lub śmiertelny.

  Avatar
  electic
  Uczestnik

  ja mam zaznaczone „ciężki, indywidualny, powodujący czasową niezdolność do pracy”.

  Avatar
  opoka
  Uczestnik

  to jest źle zaznaczone… albo jest wypadek cięzki albo indywidualny powodujący czasową niezdolnośc do pracy.

  Avatar
  electic
  Uczestnik

  Co to dla mnie oznacza ?

  Avatar
  opoka
  Uczestnik

  Nic bo w ustaleniu odszkodowania z ZUS nie ma znaczenia czy będzie to wypadek cięzki czy indywidualny powodujący czasową niezdolnośc do pracy. liczy się procentowy uszczerbek na zdrowiu.

  Avatar
  Ekspert Helpfind.pl
  Uczestnik

  electic, wspomniane przez Ciebie różnice wynikają z tego, kto tak na prawdę jest odpowiedzialny za wypadek. Nie ma to znaczenia dla odszkodowania z ZUS. Wpływa jednak na odszkodowanie, o które możesz starać się od pracodawcy. Jeżeli wypadek przydarzył się z Twojej winy – nie możesz uzyskać dodatkowego odszkodowania. W przypadku, gdy za wypadek odpowiedzialny był pracodawca, bo np.: nie zapewnił właściwych warunków pracy, to możesz uzyskać odszkodowanie od jego ubezpieczyciela.

  Twój pracodawca oczywiście może Cię odwiedzić w szpitalu. Ze względu na tajemnicę lekarską nikt jednak nie może udzielić mu żadnych informacji. Dokumentację ważną dla odszkodowania musisz dostarczyć osobiście.

Wyświetla 1 wpisów z $

Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.