Warunkowe umorzenie postępowania karnego a odszkodowanie

Odszkodowania powypadkowe forum dla poszkodowanych Odszkodowania komunikacyjne Warunkowe umorzenie postępowania karnego a odszkodowanie

Ten temat zawiera 8 odpowiedzi, ma 5 głosów i był aktualizowany ostatnio przez Avatar  B.Lebucki 5 lat, 11 miesiące temu.

Wyświetla 1 wpisów z $
 • Autor
  Wpisy
 • Avatar
  alunia
  Uczestnik

  Witam i mam prośbę a właściwie pytanie o warunkowe umorzenie postępowania karnego a odszkodowanie. Miałam wypadek, w którym to ja zostałam uznana jako sprawca. Było to na światłach, na ścieżce rowerowej. Ruszałam na zielonym świetle i skręcałam w prawo. Nie widziałam nikogo aż do momentu uderzenia. Poszkodowany doznał urazu głowy. Według mnie wina była co najwyżej po obu stronach, ale wzięłam winę na siebie i poddałam się karze. Postępowanie umorzono na 2 lata. Zasądzono grzywnę i koszty sądowe. Wczoraj była sprawa. Załamała mnie postawa poszkodowanego, który kłamiąc próbował udowodnić, że ma 60% uszczerbku na zdrowiu. Czy to że przyznałam się do winy determinuje przebieg postępowania o ewentualne odszkodowanie?

  Avatar
  adwokat
  Uczestnik

  Sąd związany jest ustaleniami prawomocnego wyroku karnego tylko co do popełniania przestępstwa. Może być tak, że w toku procesu cywilnego będą ustalane okoliczności pod kątem ewentualnego przyczynienia się poszkodowanego do wypadku. Będzie to niestety skutkować obniżeniem odszkodowania.

  Avatar
  karolek
  Uczestnik

  Skoro nie poczuwała się Pani do winy warto odwoływać sie od wyroku. To ubezpieczyciel przejmuje wszelką odpowiedzialność cywilnoprawną. Poszkodowany nie powinien wytaczać sprawy cywilnej Pani, tylko powinien zgłosić szkodę bezpośredniodo do TU gdyż to pewny i szybki płatnik.

  Avatar
  alunia
  Uczestnik

  Nie poczuwałam się do winy, ale przestraszyłam się, że sprawa w sądzie może się zakończyć niepomyślnie. Obawiałam się utraty prawa jazdy, które jest mi niezbędne do pracy. Policjant prowadzący sprawę zasugerował, że dobrowolne poddanie się winie jest najlepszym dla mnie rozwiązaniem.

  Avatar
  karolek
  Uczestnik

  Skoro dobrowolnie poddała się Pani karze to musiała Pani wiedzieć jaka to była kara. Musiała Pani podpisać takowy dokument. Policja zwykle nie ma wiele do mówienia (zwykle chcą zrobić statystykę i szybko zakończyć proces karny) Z tego wszystkiego wynika że Pani nie poddawała się dobrowolnie karze tylko wnioskowała o warunkowe umorzenie postępowania i sąd tak orzekł…

  Avatar
  adwokat
  Uczestnik

  Strony mogą w terminie 7 dni od daty ogłoszenia wyroku złożyć pisemny wniosek za zwrotnym potwierdzeniem na kserokopii. Wyrok wraz z uzasadnieniem potrzebny jest aby potwierdził ogłoszony ustny wyrok. Spotkałem się z takimi sytuacjami, gdzie sąd odczytywał inny wyrok, a jeszcze inny doręczał oskrżonemu. Dlatego należy skłądać taki wniosek o doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem w terminie 7 dni od daty ustnego ogłoszenia wyroku.

  Avatar
  alunia
  Uczestnik

  Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

  Avatar
  Gabriela82
  Uczestnik

  To ja mam inne pytanie bo miałam stłuczkę na osiedlu przy blokach. Jest taka jedna główna droga i od niej odchodzą takie mniejsze na parkingi. Wyjeżdżałam właśnie z takiej uliczki i widziałam, że moja prawa strona jest wolna więc wyjechałam a wtedy uderzył we mnie kierowca z lewej strony. Zaczął krzyczeć i powiedział że to jest główna droga bo kiedyś stał tam znak z pierwszeństwem ale tego dnia nie było żadnego znaku. Powiedział że jeżeli nie spiszemy oświadczenia że ja jestem sprawcą to dzwoni na policję i dostanę mandat. Przestraszyłam się i napisałam ten papier. Pytałam się mojego kuzyna policjanta i on mi powiedział że to bzdura i to jego wina była a nie moja. Minęło już ponad 1,5 roku od tego zdarzenia, czy mam szansę żeby to wszystko odkręcić?

  Avatar
  B.Lebucki
  Uczestnik

  Pani Gabrielo według mnie to nie tracić czasu na pytanie się tylko od razu napisać do zakładu ubezpieczeń i to na policję zgłosić! Przecież to Pani przysługuje odszkodowanie a temu drugiemu kierowcy! Najlepiej od razu napisać od porządnej kancelarii odszkodowawczej żeby zajęła się sprawą.

Wyświetla 1 wpisów z $

Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.